Leczenie bezsenności

Leczenie bezsenności zawsze powinno obejmować pracę nad zdrowymi strategiami radzenia sobie z bezsenną nocą, eliminacją czynników utrwalających problemy ze snem. Dlatego terapia poznawczo-behawioralna (która się tym zajmuje) jest uważana za pierwszoplanową metodę leczenia bezsenności. Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem, powinna być ona zastosowana u każdego, kto zmaga się z bezsennością.

Błędem jest ograniczenie leczenia wyłącznie do farmakoterapii. U osób stosujących leki o działaniu nasennym, wprowadzenie w trakcie terapii zdrowych nawyków związanych ze snem, umożliwia dobry sen po odstawieniu leków.

Terapia ta obejmuje zazwyczaj 6-8 spotkań, podczas których wprowadzane są poszczególne techniki służące redukcji: nadmiernego wzbudzenia poznawczego w porze snu (niemożności wyciszenia myśli, martwienia się o bezsenność i jej konsekwencje) oraz czynników behawioralnych związanych z bezsennością (zachowań, bodźców niekorzystnie wpływających na sen).

Poznawczo-behawioralna terapia bezsenności (CBT-I) jest leczeniem o dobrze udokumentowanej skuteczności. Z dotychczasowych badań wynika, że 70-80% jej uczestników uzyskuje poprawę snu. Terapia ta przynosi trwalsze efekty niż leczenie lekami nasennymi. Może być z powodzeniem stosowana u osób, u których bezsenność współwystępuje z innymi chorobami (np. z depresją, uzależnieniem od alkoholu lub leków nasennych, nowotworem, dolegliwościami bólowymi). W badaniach własnych potwierdziliśmy skuteczność CBT-I prowadzonej w formie grup terapeutycznych (Fornal-Pawłowska M, Szelenberger W. Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu bezsenności przewlekłej. Psychiatria Polska 2013; 47: 269-279).

Dr n. med. Małgorzata  Fornal-Pawłowska

Dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska

Dr n. med. Michał Skalski

Dr n. med. Michał Skalski

Bezsenność a leki

Bezsenność a leki

Temat leków nasennych zwykle budzi uwagę i emocje wśród osób z bezsennością. Część z nich uważa, że jest to jedyny ratunek w przypadku problemów ze snem, a część nie wyobraża sobie, żeby mogła je przyjmować. Co warto wiedzieć o lekach stosowanych w leczeniu...

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczne leczenie bezsenności

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczne leczenie bezsenności

Według współczesnej medycyny terapia poznawczo-behawioralna (cognitive behavioral therapy for insomnia, CBT-I) jest podstawową zalecaną metodą leczenia bezsenności. Przynosi lepsze efekty niż stosowanie leków nasennych. Pracuje się w niej nad usunięciem czynników,...

MASZ PROBLEMY Z ZAŚNIĘCIĘM?